czwartek, 11 lutego 2016

Życie z dwulatką

Wciąż krążę jeszcze przy temacie drugich urodzin Jagody. Co miesiąc staram się Wam pisać jakie nowe umiejętności posiadła moja córeczka. Dziś przyszedł czas na podsumowanie. Co potrafi moja dwulatka? Co lubi?
Rozwój fizyczny
Jagoda biega, skacze obunóż i naprzemiennie, chodzi do tyłu, wchodzi samodzielnie po schodach, sama wspina się po drabince na zjeżdżalnie. Jest bardzo sprawna ruchowo. Dużo się rusza, uwielbia tańczyć. Nawet się gimnastykuje ;)


Rozwój mowy
Nie może być różowo na wszystkich polach ;) My się komunikujemy świetnie, Jagoda za pomocą tych kilkunastu słów, które wypowiada, a także swoich określeń na różne rzeczy, powie mi właściwie wszystko. Gorzej, jak ma ją zrozumieć ktoś inny. Na szczęście nowe słowa regularnie wchodzą do jej repertuaru. Wciąż jednak nie nadszedł etap, w którym próbowałaby wszystko powtarzać. Wręcz przeciwnie. Kiedy zachęcam ją do powtarzania odmawia, a słowa wypowiada dopiero, gdy potrafi już to zrobić. Bardzo dużo mówi za to po swojemu, "czyta" książki i śpiewa.


Rozwój społeczny i emocjonalny
Jagoda uwielbia inne dzieci, choć od jakiegoś tygodnia widzę lekkie wycofanie w relacjach, a czasem nawet zawstydzenie. Chętnie bawi się z innymi dziećmi, niezależnie od tego, czy dobrze je zna, czy spotyka po raz pierwszy. Lgnie do miejsc, w których są dzieci.
W pierwszych kontaktach z dorosłymi zachowuje dystans, ale jeśli ktoś wyda jej się sympatyczny, nie potrzebuje wiele czasu, by nawiązać porozumienie.
Jagoda jest wrażliwa emocjonalnie. Bardzo nie lubi, gdy podniesie się na nią głos, reaguje wtedy histerycznym płaczem. Kiedy słyszy jakieś płaczące dziecko robi się smutna i sama udaje, że płacze. Podobnie kiedy widzi zadowolone, czy śmiejące się dzieci, sama reaguje podobnie.
Po pierwszym roku, w którym Jagoda unikała bliskich kontaktów fizycznych i nie chciała się wcale przytulać, teraz moje serce rośnie, bo moje dziecko stało się małym przytulaczem. Wreszcie mogę się tym cieszyć! I buziakami ;)

Zabawy dwuletniej Jagody
Najwięcej zabaw ma teraz charakter naśladowczy. Jagoda wciela się w rolę mamy i układa misie i lalki do snu, gotuje w swojej kuchni, sprząta, zabiera zabawki na spacer itd. Ostatnio na topie jest też Lego Duplo i puzzle. Już wkrótce wypatrujcie wpisu o naszych kultowych zabawkach. Wpis już jest, ale zrobienie zdjęć zepsutym aparatem.. No, rozumiecie ;)


Rytm dnia
Jagoda budzi się około 7-8. I za nic nie chce wstawać z łóżka ;) Tak jak kiedyś łóżko parzyło i zaraz po przebudzeniu chciała być ubrana, tak teraz lubi sobie w nim leżeć, wariować i bawić się. Po śniadaniu odwożę ją do mojej mamy (lub kiedy idę do pracy na siódmą, babcia przychodzi do niej i wychodzą koło 10), kiedy jest ładnie i idę na 12 wychodzimy jeszcze na spacer. U babci koło 12.30 ucina sobie drzemkę, zazwyczaj 2-3 godziny). Przed spaniem obowiązkowo butelka mleka. Kiedy się budzi niebawem wracam już z pracy. Zaraz po drzemce dostaje obiadek. Jesienią i zimą ten popołudniowy czas spędzamy w domu, wiosną i latem na dworze. Na podwieczorek dostaje zazwyczaj jakiś owoc lub domowe ciasto czy budyń. Około 19.40 podaje jej kolację, później mycie ząbków, kąpiel i koło 20.40 kładę ją do łóżka. Usypia różnie. Zazwyczaj koło 22. Jeśli wypadnie nam drzemka w ciągu dnia to wtedy kładę ją szybciej i koło 20.30 śpi, ale to zdarza się rzadko, zazwyczaj wtedy kiedy rano pośpi sobie do 9.


Charakterek
Albo to charakter albo bunt dwulatka ;) W każdym razie Jagoda jest bardzo uparta, chętnie robi na przekór, buntuje się, wszystko chce na "już". Powiedzcie, że Wasze dzieciaczki w tym wieku też tak mają i że to minie (chociaż trochę ;)).

Taka jest moja dwulatka. Rezolutna, ale i zbuntowana. Mimo wszystko dla mnie najwspanialsza :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...